Blog

Jak ubrać się na rower w chłodne dni?

Jak ubrać się na rower w chłodne dni?

Jakie ubrania termiczne wybrać na jazdę na rowerze w chłodne dni?

Jeżeli na termometrze pokazują się nie za wysokie temperatury, z pewnością będzie Ci potrzebne ciepłe ubranie na rower. Ubieranie się na cebulkę to podstawa w zimne dni. Zatem ta cebulka zazwyczaj ma trzy warstwy. Są to kolejno od wewnątrz:

  • warstwa podstawowa – bielizna termoaktywna;
  • warstwa izolacyjna – koszulka z długim rękawem, cienka lub grubsza bluza;
  • warstwa ochronna – ochrona przed wiatrem i ochrona przed wodą.

To oczywiście tylko wskazówka, gdy jest naprawdę zimno, tych warstw może być więcej, a gdy panuje tylko chłód, to ostatnia warstwa może jednocześnie pełnić funkcję izolującą i ochroną, zwłaszcza jeśli jest to bluza czy kurtka rowerowa z materiału z membraną.

 

Kompletowanie stroju należy zacząć od ciepłej bielizny termicznej. To podstawa, która zapewni Ci odpowiedni komfort termiczny oraz odprowadzanie potu, który w innym przypadku mógłby doprowadzić do szybkiego wyziębienia organizmu. Następnie czas na warstwę izolacyjną. Tutaj najlepiej sprawdzają się koszulki z długi rękawem lub bluzy. Ich grubość należy dobrać do konkretnej panującej temperatury. Trzecia warstwa, czyli ochronna, powinna się składać z kurtki, bluzy czy kamizelki wykonanej z materiału zatrzymującego wiatr i wodę. Dzisiaj królują tu nowoczesne materiały, z tak zwanymi membranami, które posiadają różne nazwy w zależności od producenta.

Nogi to trochę inne zagadnienie, tutaj podczas pracy odbywa się wielka praca i dlatego wytwarzane jest dużo ciepła, więc z reguły wystarczy im znacznie cieńsze osłonięcie w postaci spodni rowerowych. Mogą to być na przykład świetne spodnie rowerowe Silvini przeznaczone do jazdy na rowerze i nie tylko.

 

Ogólna zasada doboru ubrania na rower mówi, że po wyjściu z domu powinno Ci się zrobić chłodno. Wtedy nie przegrzejesz się, gdy zaczniesz szybko kręcić pedałami podczas jazdy.

Jak uchronić się przed wiatrem i deszczem na rowerze?

Ochrona przed wiatrem i deszczem to bardzo ważne zagadnienie. Tak zwana odzież rowerowa w dużej części składa się właśnie z ubrań, które zapewniają taką ochronę. Ubrania przeciwdeszczowe to głównie kurtki z membraną. Zapewnia ona dobrą osłonę i nie przepuści do środka wody, nawet przy największym deszczu. Ważne jest również, aby była ona długa z tyłu i chroniła Cię przed wodą podrzuconą przez tylne koło roweru. Warto również zaopatrzyć się w spodnie z materiału nieprzepuszczającego wody, ale oddychającego. To jednak nie wszystko. Konieczne będą także rękawiczki rowerowe, gdyż ręce zaciśnięte na kierownicy marzną bardzo szybko, a w sytuacji, gdy będą mokre, to stanie się to w kilka minut. Kolejną częścią ubrania na rower powinna być czapka, która zmieści się pod kaskiem, może to być na przykład kask rowerowy Uvex. Ciekawe czapki na wszelkie okazje znajdziesz tutaj: czapka Odlo. O butach na rower wspomniane zostanie później, pamiętaj jednak, że do każdych butów możesz zastosować foliowe osłony, które zabezpieczą je przed wodą.

 

Jakie akcesoria rowerowe warto mieć w zimne dni podczas jazdy rowerem?

Chłodniejsze dni często oznaczają także opady lub też mokrą nawierzchnię. Właśnie dlatego w tym okresie, warto pomyśleć o instalacji błotników na rowerze. Najbardziej uniwersalne są te, które mają mocowane na stałe tylko zaczepy, a sam błotnik można w każdej chwili odpiąć i zostawić w domu, jeśli jest sucho i nie spodziewasz się opadów. Chłody i deszcze pojawiają się wtedy, gdy dzień zaczyna się skracać, lub dopiero rozpoczął wydłużanie, warto więc wtedy zaopatrzyć rower w dobre oświetlenie do roweru. To znacznie zwiększa Twoje bezpieczeństwo, gdyż powoduje, że inni uczestnicy ruchu będą mogli Cię dostrzec. Elementy odblaskowe warto mieć na rowerze czy na ubraniach. Warto też, abyś zamówił jeden model z kategorii bidony CamelBak, którą zapewniają lepszą izolację i to, co do nich wlejesz, nie zmarznie tak szybko, jak w klasycznym bidonie.

 

Jak dobrać odpowiednie buty na rower?

Odzież rowerowa to również buty do jazdy na rowerze. A te, to w przeważającej części obuwie, z dużą wentylacją pozwalającą utrzymać właściwą temperaturę w czasie, gdy Twój organizm produkuje duże ilości energii cieplnej. Gdy zrobi się chłodniej, trzeba je jednak zmienić na takie lepiej izolujące. Najlepiej więc sprawdzają się modele z materiałów takich jak Gore-Tex i tym podobnych. Jednak wszystkie buty możesz osłonić od wody za pomocą foliowych osłon. Jeżeli nie używasz systemu wpinania butów do pedałów, możesz także skorzystać z butów, które nie są formalnie przeznaczone na rower, ale świetnie mogą się w tej roli sprawdzić. Mogą to być na przykład buty do trekkingu, które mają dość sztywną podeszwę. Dobrze jest wybrać model z delikatniejszym bieżnikiem, który powinien lepiej pracować z pedałami. Możesz też zakładać nieprzemakalne skarpetki, które wspomogą buty w osłanianiu Cię przed wodą.

 

Podsumowując, jazda na rowerze w chłodne dni może być całkiem przyjemna, jeżeli dostosujesz swój strój do niezbyt sprzyjającej aury. To prosta rzecz, którą możesz wykonać, zamawiając odpowiednie ubrania termiczne na rower. Dzięki temu będziesz mógł dojechać wszędzie, gdzie tylko chcesz, bez zmarznięcia lub też przegrzania się, gdy zwiększysz tempo jazdy. Odzież rowerowa na zimniejsze dni to zatem bardzo dobra inwestycja, z której będziesz z pewnością zadowolony.

  1. Koszulka rowerowa z długim rękawem męska Silvini Men Jersey Valfuro MD2200
    Koszulka rowerowa z długim rękawem męska Silvini Men Jersey Valfuro MD2200
    Od: 500,00 zł
  2. Kurtka męska SILVINI men's membrane cycling jacket PARINA MJ1610 - 3120-MJ1610/0811
    Kurtka męska SILVINI men's membrane cycling jacket PARINA MJ1610 - 3120-MJ1610/0811
    Od: 377,99 zł 539,99 zł